Оснивачи фонда су његове ћерке, др Маргерита Арнаутовић, професор Београдског универзитета, и Анђица Арнаутовић, дипломирани правник, а повод је 110-годишњица од рођења Александра Арнаутовића (11. децембар 1888) и 100-годишњица од доношења Закона о оснивању Државне архиве (15. децембар 1898).
Циљеви фонда су, како је наведено у Правилима фонда: додељивање двеју равноправних награда „Златна архива“ заслужним архивистима и/или архивским установама и подмирење таксе Новом гробљу у Београду за очување гробнице с надгробним спомеником Александра Арнаутовића (парцела 4, број 107). Награда укључује повељу, новчани износ и скулптуру „Минијатура Архива Србије“, рад вајара Зорана Ивановића.
Минијатура
Фондом управља Управни одбор од пет чланова које именује Управни одбор Архива Србије из реда истакнутих архивиста а који, на основу Правила, именује сваке године трочлану комисију за избор кандидата за награду.
У новој генерацији задужбина налазе се још два фонда сестара Арнаутовић – „Фонд Маргерите Арнаутовић“, основан 2001. при Катедри за француски језик и књижевност Филолошког факултета Универзитета у Београду, за награђивање заслужних франкороманиста Србије и „Фонд Александра Арнаутовића за науку о српској књижевности“, основан 2002. године при Катедри за српску књижевност Филолошког факултета Универзитета у Београду, за награђивање истакнутих историчара, критичара и теоретичара српске књижевности.
Биста Александра Арнаутовића
Поводом оснивања „Фонда Александра Арнаутовића“ у Архиву Србије је 18. марта 1999. године откривена биста Александра Арнаутовића, рад вајара Драгана Николића, и отворена изложба „Александар Арнаутовић 1888–1982“. У Књизи утисака са изложбе Анђица Арнаутовић је записала: „Када би могао да види ову изванредну изложбу посвећену њему, бивши управник Архива, г. Александар Арнаутовић, би свакако био задовољан што га његова установа није заборавила и што доприноси неговању успомене на њега“.
Издање „Фонд Александра Арнаутовића“ – Десетогодишњица доделе награда (1998–2007)
Београд, децембар 2007.
Поводом десетогодишњице додељивања „Златне архиве“, 2007. године објављено је заједничко издање Фонда Александра Арнаутовића и Архива Србије: (link)„Фонд Александра Арнаутовића“ – Десетогодишњица доделе награда (1998–2007)(link). Приређивач: Јелица Рељић.
Маргерита Арнаутовић, оснивач „Фонда Александра Арнаутовића“, преминула је 15. децембра 2009. године у Београду.
Др Маргерита Арнаутовић је рођена 1926. године у Паризу. Дипломирала је на Катедри за француски језик и књижевност у Београду, а докторирала 1976. године на Универзитету у Греноблу (Француска) одбранивши тезу Стендал и његов први роман. Била је професор француског језика и књижевности у Државном секретаријату за иностране послове и у Савезном извршном већу, 1951–1960. Провела је четрдесет година на Катедри за француски језик и књижевност Филолошког факултета Универзитета у Београду где је предавала француску књижевност, цивилизацију и француску стилистику. Објавила је бројне чланке и студије посвећене темама из југословенске, француске и упоредне књижевности у Књижевним новинама, Књижевности, Прегледу, Политици, Савременику, Аналима Филолошког факултета, Просвети, Зборнику историје књижевности Српске академије наука, Стендал клубу…. Учествовала је на књижевним конгресима у Екс-ан-Провансу, Бордоу, Берлину, Милану и Брауншвајгу. Одликована је 1987. године француским одликовањем Витеза реда уметности и књижевности.
1998: Архив Србије, Милорад М. Радевић (Архив Србије), Љубодраг А. Поповић (Архив Србије), Јелица Рељић (Архив Србије)
1999: Архив Војводине, Милан Ђуканов (Историјски архив Зрењанин)
2000: Међуопштински историјски архив Ваљево, Божа Драшкић (Историјски архив Београда)
2001: Историјски архив Београда, Олга Гилер (Архив Југославије)
2002: Историјски архив Краљево, Драгиша Милошевић (Историјски архив Крушевац)
2003: Историјски архив „31. јануар“ Врање, Драгица Матић (Историјски архив Ужице)
2004: Међуопштински историјски архив у Чачку, Милена Радојчић (Историјски архив Београда)
2005: Историјски архив у Панчеву, Милић Ф. Петровић (Архив Југославије)
2006: Историјски архив „Тимочка Крајина“ Зајечар, др Боро Мајданац (Архив Србије)
2007: Историјски архив Зрењанин, Снежана Радић (Међуопштински историјски архив Ваљево)
2008: Историјски архив Ниш, Нада Берић (Архив Војводине)
2009: Историјски архив „Рас“ Нови Пазар, Милан Јакшић (Историјски архив у Панчеву)
2010: Историјски архив Ужице, Предраг Илић (Историјски архив Шумадије Крагујевац)
2011: Историјски архив Пожаревац, Надежда Педовић (Историјски архив „Тимочка Крајина“ Зајечар)
2012: Архив Српске православне црквене општине у Трсту, др Мирослав Перишић (Архив Србије)
2013: Нада Петровић (Архив Југославије), Миладин Милошевић (Архив Југославије)
2014: Архив Српске академије наука и уметности, Митар Тодоровић (Архив Југославије)
2015: Љиљана Ђуровић (Историјски архив Ниш), Зоран Поповић (Историјски архив „Рас“ Нови Пазар)
2016: Милољуб Арсић (Историјски архив Краљево), Весна Башић (Архив Војводине)
2017: Архив Српске православне епархије будимске у Сентандреји, Вера Филиповић (Архив Србије)
2018: Историјски архив Крушевац, академик Василије Ђ. Крестић (Архив САНУ)